Den perfekte Pink Gin & Tonic
4 cl Herbie Pink Gin
10 cl Fevertree’s Raspberry & Rhubarb Tonic
Friske eller frosne hindbær
Fyld et glas helt med isterninger. Hæld Herbie Pink Gin i glasset og rør rundt så ginnen køles. Hæld langsomt tonic over isterningerne. Garner med frosne eller friske hindbær.
Lyserød gin med hindbær og tranebær
Hvem er ikke vild med en lyserød Gin & Tonic? Pink gin er i kraftig vækst og nydes verden over faktisk af både kvinder og mænd. Den lyserøde farve kommer i vores version fra hindbær og tranebær og giver udover den flotte farve, en utrolig ren duft af røde sommerbær, blomster, friske æble og citrus.
Vi har virkelig gjort os umage for at lave den mest friske sommergin. Og her er den så. Hånddestilleret med masser af enebær, friske æbler og ikke mindst solmodne hindbær og tranebær. De to sidstnævnte er med til både at skabe en dejlig duft og en fantastisk farve.
Kan nydes hele året
Selv om den lyserøde farve og duften af røde bær minder de fleste af os om sommer, så kan en lyserød Gin & Tonic sagtens nydes året rundt. Om vinteren kan du fx udskifte garnish fra friske hindbær til et par stjerneanis. Eller skallen af en økologisk appelsin.
En lyserød Gin & Tonic der simpelthen skal smages!
Mia Larsen –
Varerne blev sendt afsted hurtigt. Desværre havde de ved en fejl glemt to tonic-flasker, men da jeg gjorde opmærksom på fejlen, eftersendte de dem med det samme og smed endda et par ekstra flasker i. Dét er ordentlighed!
Så dér køber jeg gerne igen 🙂
Gitte Lindgren –
Super flot hjemmeside, med mega god gave inspiration. der ud over fik jeg en fantastisk kundeservice, angående forsendelse og levering til døren. Jeg købte PINK GIN&TONIC-PAKKEN til min mor, som bare synes den smager pragtfuldt. Supert sted at handle, flaskerne var pænt pakket.
Rikke Gade –
Jeg har købt både denne, kir og hyldeblomst pakken. Fælles for det hele var super service, og ikke mindst skønne inspirerende opskrifter på super velsmagende drinks. What’s not to like🍹