Idéen til Skotlander opstod i et sommerhus i Blokhus. Dengang handlede samtalerne om rom: Hvordan laver man en god rom? Hvordan kunne vi selv gribe det an? Og kunne vi skabe et dansk spiritusfirma med vores egen tilgang til smag og kvalitet?
De samtaler blev begyndelsen på Skotlander i 2014. Siden er sortimentet vokset med både rom, gin, likører og shots. Men nysgerrigheden er den samme. Vi har stadig lyst til at prøve ting af, stille spørgsmål og lave produkter, som giver mening for de mennesker, der skal drikke dem.
Derfor har vi valgt at samle vores butik, showroom og administration i Blokhus, mens produktionen bliver i Pandrup.
For os handler flytningen om at komme tættere på kunderne. Om at få flere samtaler hen over disken. Om at skabe et sted, hvor man kan gå på opdagelse i vores spiritus, høre historierne bag flaskerne og give sin ærlige mening til kende.
Og så føles det godt at vende tilbage til byen, hvor den første idé opstod.
Hvorfor en spiritusbutik i Blokhus?
Vi har været glade for vores adresse på Hjulmagervej i Pandrup. Her har vi haft plads til at udvikle virksomheden og gennem årene har mange kunder og gæster fundet vej til os i industrikvarteret.
Det har lært os noget: Der er stor interesse for at møde menneskene bag flaskerne.
Nogle kommer med en bestemt rom i tankerne. Andre vil høre om vores gin, finde en gave eller spørge til forskellen på to produkter. Ofte begynder besøget med et enkelt spørgsmål og ender med en længere samtale om smag, råvarer og personlige favoritter.
Den del af arbejdet vil vi gerne give mere plads.
I Blokhus får vi mulighed for at være en del af folks tur gennem byen. Et besøg hos os kan passe ind mellem en gåtur ved Vesterhavet, en frokost og en eftermiddag med tid til at kigge ind i butikkerne. Man behøver ikke have planlagt et besøg hos et spiritusfirma hjemmefra.
Det betyder noget, at døren er tættere på de steder, hvor mennesker allerede færdes. Både for dem, der bor i området, og for dem, der besøger Blokhus i en weekend eller på ferie.
En lille butik med plads til en god snak
Vores butik i Blokhus er lille, hyggelig og charmerende. Det passer os godt.
Vi ønsker et sted, hvor du kan tage dig tid til at kigge på flaskerne og spørge ind til indholdet. Hvor du kan fortælle, hvad du plejer at kunne lide, og få hjælp til at finde noget, der passer til din smag.
Måske er du glad for en fyldig rom og vil prøve en anden stil. Måske leder du efter en gin til din foretrukne tonic. Eller måske skal du finde en gave til én, der allerede har lidt af hvert på hylden.
Her gør samtalen en forskel. En flot etiket kan fange opmærksomheden, men den fortæller sjældent hele historien. Det er lettere at hjælpe dig, når vi ved, hvem flasken er til, og hvordan den skal bruges.
Du finder Skotlander på Aalborgvej 11D i Blokhus, i samme hus som Blokhus Isværk og Hyg Bar. Gå cirka 20 meter ned ad Strikkerensvej, så ligger vores lille butik der.
Vi kan godt lide, at man lige skal opdage den.
Rom, gin og likører med hver deres historie
Skotlander begyndte med rom, og rommen fylder stadig meget hos os. Men vores nysgerrighed har også ført os i andre retninger.
I butikken kan du gå på opdagelse i vores forskellige brands og finde blandt andet Skotlander Rum, Great Dane Rum, Herbie Gin, Ellenor og Queen’s Shots.
De har hver deres udtryk og anledning. Nogle flasker egner sig til at blive skænket i et glas og drukket langsomt. Andre kommer til deres ret i en cocktail eller som en del af en aften med venner.
Vi vil gerne gøre det lettere at finde vej i den verden. Du behøver hverken kende fagudtrykkene eller have en bestemt holdning til rom og gin, før du kommer ind. Det er rigeligt at være nysgerrig.
Fortæl os, hvad du kan lide. Så tager vi den derfra.
Find en rom, der passer til din smag
Rom rummer mange forskellige smagsoplevelser. Derfor begynder vi gerne med at spørge, hvad du tidligere har været glad for.
Foretrækker du en blød og sødmefuld stil? Er du nysgerrig på mere tørre og intense udtryk? Skal rommen drikkes rent, bruges i cocktails eller gives som gave?
Svarene hjælper os med at pege dig i en retning. Vores ambition er, at du går hjem med en flaske, du får glæde af – og måske med lyst til at udforske lidt mere næste gang.
Gin, tonic og de små forskelle
En gin og tonic kan være enkel at lave, men valget af gin og tonic har stor betydning for resultatet. Det samme gælder mængderne og det, du kommer i glasset.
I butikken kan vi tale om, hvilken stil du foretrækker, og hvordan du kan bruge vores gin derhjemme. Måske skal der kun en lille ændring til, før din sædvanlige drink får et andet udtryk.
Vi er glade for den slags samtaler, fordi de gør flaskens indhold konkret. Det handler i sidste ende om, hvad der smager godt i dit glas.
Et showroom, hvor vi også bliver klogere
Butikken i Blokhus er vores showroom, men den er også et sted, hvor vi kan lære.
Når vi udvikler et produkt, skal vi træffe mange valg. Smag, navn, flaske, etiket og pris skal hænge sammen. Vi kan have stærke meninger om det hele på kontoret, men det er først i mødet med kunderne, at vi opdager, om vores tanker også giver mening for andre.
Forstår man med det samme, hvad der er i flasken? Vækker en ny smag nysgerrighed? Er designet let at afkode? Og er der noget, folk savner i sortimentet?
Med butik og administration under samme tag bliver afstanden fra en kundes spørgsmål til vores næste beslutning kortere.
En kommentar hen over disken kan give os en idé. Et spørgsmål, vi hører igen og igen, kan vise, at vi skal forklare et produkt bedre. Og en ny variant kan få en anden retning, når vi hører, hvordan folk faktisk oplever den.
Derfor ser vi også butikken som et testrum. Her kan vi afprøve nye smage, varianter og designs i mindre skala, før vi beslutter, om de skal bredere ud til vores forhandlere og kunder i Norden.
Det giver os mulighed for at udvikle Skotlander med ørerne åbne.
Hvorfor flytter kontoret med til Blokhus?
Vi kunne have åbnet en butik og beholdt administrationen et andet sted. Men for os giver det mening at samle de to ting.
Når vi arbejder tæt på butikken, er kundernes oplevelser en del af vores hverdag. Vi får selv spørgsmålene og hører reaktionerne. Vi ser, hvilke flasker der vækker interesse, og hvilke forklaringer der hjælper.
Det er værdifuldt, uanset om vi arbejder med produktudvikling, salg, kommunikation eller planlægning.
Samtidig bliver butikken mere personlig, når menneskene bag virksomheden har deres daglige gang der. Du besøger et sted, hvor vi både arbejder med flaskerne og tænker over, hvad det næste skal være.
For os er det en god måde at drive et spiritusfirma på: tæt på produkterne og tæt på dem, der vælger dem.
Produktionen bliver i Pandrup
Vores produktion bliver i Pandrup. Det er showroom, butik og administration, der har fået adresse i Blokhus.
De to steder har forskellige opgaver i virksomheden. I Pandrup fortsætter arbejdet med produktionen. I Blokhus har vi rammerne om kundebesøg, butikken og kontoret.
For vores forhandlere og samarbejdspartnere fortsætter den daglige service og levering. Flytningen giver os et nyt sted at møde kunderne og præsentere sortimentet, mens arbejdet bag kulissen fortsætter.
Vi er stadig et nordjysk spiritusfirma. Nu med en endnu tættere forbindelse mellem hverdagen i virksomheden og livet i Blokhus.
Vesterhavet som en del af hverdagen
Der er noget særligt ved at have Vesterhavet tæt på.
Lyset skifter, vinden kan mærkes, og stranden ser sjældent helt ens ud fra den ene dag til den anden. En gåtur kan være stille og solrig eller give røde kinder og sand i skoene. Begge dele hører med.
For os passer de omgivelser godt til den måde, vi gerne vil møde vores gæster på. Der må gerne være tid til at være nysgerrig og til at nyde det, man har foran sig.
Et besøg hos Skotlander kan være en lille del af en større dag i Blokhus. Måske kommer du fra stranden. Måske er du på vej hjem til sommerhuset og vil finde en flaske til middagen. Måske bor du i nærheden og kigger ind efter noget, du har haft lyst til at prøve.
Vi kan godt lide tanken om, at vores produkter bliver en del af de stunder, folk husker fra et ophold ved kysten.
Smagsoplevelser og lokale samarbejder
Vi vil gerne lade butikken udvikle sig til et sted med oplevelser omkring spiritus.
Ambitionen er at skabe smagninger og mindre arrangementer, hvor der er tid til at fordybe sig i et produkt eller en bestemt stil. Her kan historierne få mere plads, og deltagerne kan stille spørgsmål og dele deres indtryk.
Vi ser også muligheder i at samarbejde med andre virksomheder og turismeaktører i området. Blokhus rummer mange forskellige oplevelser, og vi vil gerne bidrage med vores egen.
Det skal vokse i et tempo, hvor vi kan følge med og holde fast i det personlige. Den lille butik skal have lov til at finde sin form gennem dem, der bruger den, og de samarbejder, der giver mening undervejs.
Drik mindre, men bedre
Hos Skotlander arbejder vi ud fra tanken om at drikke mindre, men bedre.
For os betyder det, at der gerne må ligge omtanke bag valget af en flaske. At man vælger noget, man har lyst til at nyde, og tager sig tid til det.
Butikken giver os mulighed for at gøre den tanke mere håndgribelig. Vi kan hjælpe med at finde en smag, der passer til dig, fortælle om produkterne og give inspiration til, hvordan du bruger dem.
Nogle gange er det en flaske til en særlig anledning. Andre gange er det en gave eller noget, du vender tilbage til, fordi du ved, at du er glad for det.
Det er de valg og oplevelser, vi gerne vil være en del af.
Besøg Skotlander Spirits i Blokhus
Vores butik i Blokhus samler meget af det, vi holder af ved Skotlander: nysgerrigheden, smagen, historierne og mødet med andre mennesker.
Den bringer os tættere på vores kunder og giver os et sted, hvor nye idéer kan tage form. Og så ligger den i byen, hvor vi selv begyndte at drømme om at lave rom.
Du er velkommen til at kigge ind, gå på opdagelse i sortimentet og få en snak med os.