Skotlander Rum Club: Juni 2021

Skotlander Rum Club: Juni 2021

De glemte tønder med rom

Jeg skal lige love for, at verden er ved at vågne igen. Vi har i hvert fald travlt som aldrig før med både destillation og tapning af rom. Faktisk så travlt at vi kun ved en tilfældighed kom til at tænke på de to fade fyldt med rom, der var på vej til Grønland.

Vi havde fået lov at flyve to gamle tønder med rom til det Danske Kongeriges nordligste punkt, Thulebasen. Fødevarestyrelsen, Skat og Flyvestation Aalborg som havde lovet at flyve dem derop, var vilde med idéen. Vi afleverede tønde 301 og 302 fyldt med rom ved det store Hercules-transportfly.

De grønlandske myndigheder ombestemte sig i sidste øjeblik – og fadene måtte ud af flyet.

Kølig lagring i bunker

Først her fem år efter ringede en venlig mand fra Flyvestationen og gjorde opmærksom på, at de to romtønder stadig duftede dejligt af rom. De var i mellemtiden blevet sat ned i en gammel bunker på Flyvestationen. Under det første kontroltårn, bygget under krigen. Temperaturen har ligget omkring 5 grader hele perioden. Vi skyndte os derud. Og hvilken duft!

Karamel og ananassaft

De to tønder bestod af rom destilleret på henholdsvis melasse og sirup. Altså to forskellige stilarter. Den ene lidt rigeligt træ. Den anden lidt rigeligt sødme. Men ved at blande de to, har vi skabt en rom i perfekt balance. Noter af frisk ananassaft, flødekaramel og egetræ. Lagret fem år på gamle Oloroso Sherryfade, så den dejlige sødme kommer fra træet. Der er tilsat hverken farve eller sukker.

Med fem år på bagen er dette vores ældre rom til dato. Nyd den. For den er helt unik og kan ALDRIG genskabes. Og den er kun til jer i Skotlander Rum Club.

Vi er allerede i gang med at smage på august-rommen og det kan I altså godt glæde jer til.

 

Store romhilsner

Anders Skotlander


Bliv en del af:

Skotlander Rum Club

En klub der smager af rom

Customer Reviews

Based on 73 reviews
86%
(63)
8%
(6)
0%
(0)
3%
(2)
3%
(2)
T
Thomas Thesmer Sørensen

God Rom, men lidt stærk i smagen.

L
Leif Paaske

Som altid en fornøjelse at modtage en rom fra Skotlander

C
Carl langvang

Det er altid en fornøjelse og få en rom da det er en fantastisk smag og fornøjelse

s
stig jørgensen

i bliver ved med at overraske :)

S
Svend Åge Johansen

Det er så godt at når man få gæster er det jeres rum de sætter pris på og drikke eller som jeg siger det er en krigserklæring hvis der står portvin på bordet så det er blevet til en tredetion med skotlander rum til jul