Skotlander Rum Club: Juni 2021

Skotlander Rum Club: Juni 2021

De glemte tønder med rom

Jeg skal lige love for, at verden er ved at vågne igen. Vi har i hvert fald travlt som aldrig før med både destillation og tapning af rom. Faktisk så travlt at vi kun ved en tilfældighed kom til at tænke på de to fade fyldt med rom, der var på vej til Grønland.

Vi havde fået lov at flyve to gamle tønder med rom til det Danske Kongeriges nordligste punkt, Thulebasen. Fødevarestyrelsen, Skat og Flyvestation Aalborg som havde lovet at flyve dem derop, var vilde med idéen. Vi afleverede tønde 301 og 302 fyldt med rom ved det store Hercules-transportfly.

De grønlandske myndigheder ombestemte sig i sidste øjeblik – og fadene måtte ud af flyet.

Kølig lagring i bunker

Først her fem år efter ringede en venlig mand fra Flyvestationen og gjorde opmærksom på, at de to romtønder stadig duftede dejligt af rom. De var i mellemtiden blevet sat ned i en gammel bunker på Flyvestationen. Under det første kontroltårn, bygget under krigen. Temperaturen har ligget omkring 5 grader hele perioden. Vi skyndte os derud. Og hvilken duft!

Karamel og ananassaft

De to tønder bestod af rom destilleret på henholdsvis melasse og sirup. Altså to forskellige stilarter. Den ene lidt rigeligt træ. Den anden lidt rigeligt sødme. Men ved at blande de to, har vi skabt en rom i perfekt balance. Noter af frisk ananassaft, flødekaramel og egetræ. Lagret fem år på gamle Oloroso Sherryfade, så den dejlige sødme kommer fra træet. Der er tilsat hverken farve eller sukker.

Med fem år på bagen er dette vores ældre rom til dato. Nyd den. For den er helt unik og kan ALDRIG genskabes. Og den er kun til jer i Skotlander Rum Club.

Vi er allerede i gang med at smage på august-rommen og det kan I altså godt glæde jer til.

 

Store romhilsner

Anders Skotlander


Bliv en del af:

Skotlander Rum Club

En klub der smager af rom

Customer Reviews

Based on 78 reviews
87%
(68)
8%
(6)
0%
(0)
3%
(2)
3%
(2)
K
Kenneth Pedersen
Virkelig lækker rom

Fantastisk rom og god service

B
Brian Gadekjær Jensen

God service og rigtig gode rom

C
Christina Reidarsson Darré
Skotlander Rum Club - årets gave

i hvertfald her i huset. Nu glæder manden sig bare til en tur til Jylland og til romsmagning

A
Anonym
God klub

Jeg var på ferie i Blokhus, var til en rundtur hos Skotlander, da flyver rommen var medlem flasken, historien om den flaske gjordte at jeg blev medlem.

Selvom jeg bor på Færøerne og er besværligt for mig, men jeg har en som står som modtager i Danmark for mig, så kan tage lang tid inden jeg modtager det, men det er helt ok.

J
Jacob Larsen
Afvekslende

Det er nogle virkelig fine og forskellige rom, der bliver serveret - mange fine og varierende smagsnuancer. Jeg er meget tilfreds.